Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Wiosenne festiwale kulinarne

Szynka, wino, truskawka, kawa i ser – oto pięć produktów, będących tematem wybranych wiosennych festiwali kulinarnych. Prawdziwy turysta-smakosz jeździ, by jeść – a podobne wydarzenia są ku temu nad wyraz dobrą okazją. Prezentujemy więc selekcję światowych imprez z jedzeniem w tle, odbywających się w marcu i kwietniu.

Foire au jambon à Bayonne, czyli Festiwal Szynki Bajońskiej

To nie tylko jeden z największych, ale i najstarszych francuskich festiwali kulinarnych (odbywa się od XV w.). Organizowany jest zwykle na przełomie marca i kwietnia, w miejscowości Bayonne (tegoroczna edycja odbyła się w dniach 28-31 marca). Celem wydarzenia jest wyłonienie najlepszego w danym roku producenta słynnej jambon de Bayonne. To podsuszana dojrzewająca szynka wieprzowa, z racji pochodzenia zwana także „baskijską”. Od 1998 r. jest produktem zastrzeżonym przez UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne i może być wytwarzana wyłącznie z ośmiu konkretnych ras świń. Szynka z Bayonne to jeden z najbardziej rozpoznawalnych we Francji produktów – nic więc dziwnego, że doczekała się osobnego festiwalu. Program Foire au jambon à Bayonne obejmuje m.in. targ żywności i darmowe degustacje – nie tylko tytułowej szynki, ale też innych wyrobów mięsnych, serów czy win. Festiwal obejmuje ponadto część rozrywką, tj. koncerty lokalnych zespołów, grających na tradycyjnych baskijskich fletach.

Foire au jambon à Bayonne to nie jedyny festiwal poświęcony konkretnemu gatunkowi wędliny. We włoskiej Parmie co roku we wrześniu odbywa się także Festiwal Szynki Parmeńskiej – Festival del Prosciutto di Parma. W zeszłym roku wypadło 15-lecie imprezy.

Vinitaly, czyli Festiwal Wina w Weronie

Legendarne miasto zakochanych – Werona – organizuje co roku wiosenny festiwal miłosnego trunku, czyli wina. Vinitaly dzieli się na dwa segmenty: dla wystawców i zwiedzających. Część dedykowana przedstawicielom branży winiarskiej obejmuje spotkania, panele dyskusyjne i warsztaty. Z kolei zwiedzający mają szansę wziąć udział w degustacjach – i to nie tylko wina. W festiwalu biorą udział także restauracje specjalizujące się w haute cuisine – francuskiej sztuce kulinarnej, przeznaczonej dla luksusowej klienteli i odznaczającej się najwyższą jakością serwowanych potraw. Po wizycie w którymś z lokali goście festiwalu mają okazję uczestniczyć w specjalnych eventach festiwalowych: wystawach oraz degustacjach (nie tylko wina, ale też innych gatunków alkoholi). Vinitaly to także dobra okazja do zwiedzenia samej Verony – miasta Romea i Julii, położonego nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Chętnych do wizyty, zarówno w tym miejscu, jak i na winiarskim festiwalu, nie brakuje. Zeszłoroczna edycja Vinitaly zgromadziła ponad 4 tys. wystawców i 140 tys. zwiedzających, w tym 48 tys. przyjezdnych z przeszło 100 krajów. W tym roku Vinitaly odbyło się w dniach 7-10 kwietnia.

Na temat światowych festiwali wina można by napisać osobny artykuł. Co roku kilkanaście różnych imprez winiarskich organizowanych jest m.in. w Niemczech, na Wegrzech i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce warto natomiast wybrać się np. do Zielonej Góry na wrześniowe Winobranie (w tym roku organizowane w dniach 7-15 września) lub do Poznania na Festiwal Wina i Serów. Tegoroczna, ósma edycja poznańskiego święta odbyła się w dniach 22-29 marca.

Festa Frawli, czyli maltański Festiwal Truskawek

Odbywa się co roku w kwietniu, na głównym placu niewielkiej miejscowości rolniczej – Mġarr. To malownicze miejsce znajduje się w północno-zachodniej, kontynentalnej części Malty i uchodzi za mocno wyizolowane. Słynie jednak z pysznych truskawek, którym zawdzięcza coroczną i bardzo popularną wśród turystów imprezę kulinarną – Festa Frawli. Apetyczny owoc można wówczas zjadać pod wszelkimi postaciami: w rozmaitych ciastach, jogurtach, lodach, słodyczach, przecierach, nawet winach. Truskawkowej konsumpcji towarzyszą zawsze występy tradycyjnych maltańskich zespołów. Turyści biorący udział w imprezie mogą ponadto kupić na wynos truskawki, sprzedawane podczas festiwalu przez lokalnych farmerów. Dodajmy – w ilościach więcej niż pokaźnych, bo sięgających kilkunastu ton w ciągu całego wydarzenia. Tegoroczna edycja Festa Frawli odbyła się 14 kwietnia.

Maltańska impreza to nie jedyny festiwal poświęcony truskawkom. Mniej więcej w tym samym czasie odbywa się – dość daleko, bo w Korei Południowej – podobne wydarzenie: NONSAN Strawberry Festival. „Truskawkowe” festiwale są popularne także w Stanach Zjednoczonych. Do największych imprez tego typu należą: majowy California Strawberry Festival, organizowany w miejscowości Oxnard, a także Florida Strawberry Festival, który odbywa się na przełomie lutego i marca w Plant City. W Polsce festiwale truskawek mają raczej charakter lokalnych świąt. Tego typu wydarzenia organizowane są np. gminie Załuski (woj. mazowieckie) i gminie Buczek (woj. łódzkie).

The London Coffee Festival, czyli Festiwal Kawy w Londynie

W tym roku londyńskie święto kawy odbędzie się w dniach 25-28 kwietnia. To kulminacyjny punkt większej imprezy – corocznego kwietniowego tygodnia kawy, odbywającego się od 2011 r. w całej Wielkiej Brytanii. UK Coffee Week zainicjowano jako projekt kulinarny, a zarazem charytatywny. Spotkanie branży kawowej – tj. niezależnych sprzedawców, wytwórców, dostawców, konsumentów – połączone jest ze zbiórką funduszy na rzecz poprawy warunków sanitarnych i dostępu do wody w afrykańskich regionach upraw kawy (tzw. Project Waterfall). Przewodnim tematem UK Coffee Week pozostaje jednak tytułowy napój. W imprezie biorą udział wybrane sklepy, stowarzyszenia i puby, organizujące – oprócz wspomnianej zbiórki pieniędzy – specjalne „kawowe” eventy. Program obejmuje rozmaite degustacje, prelekcje, pokazy baristów, wystawy i występy muzyczne, odbywające się na terenie całego kraju. Przysłowiową „wisienką na torcie” jest wspomniany już londyński festiwal kawy, organizowany na terenie starego browaru Trumana (The Old Truman Brewery) na Brick Lane. Tegoroczna edycja uwzględnia łącznie osiem stref, dedykowanych różnym atrakcjom: występom muzycznym, spotkaniom z profesjonalnymi baristami i – rzecz jasna – obowiązkowym degustacjom. Obok kawy, nie braknie także pysznego jedzenia. Organizatorzy przewidująco udostępniają zwiedzającym targ ulicznej żywności – The Street Food Market – oraz osobny, z przysmakami w sam raz pod kubek aromatycznej kawy. 50% dochodów z biletów festiwalowych jest przekazywane na rzecz Project Waterfall.

Dla turystów pozostających w Polsce atrakcyjną propozycją jest z kolei Festiwal Kawy w Łodzi. Organizowany od 2011 r., należy do ciekawszych krajowych imprez kulinarnych. W wybranych łódzkich kawiarniach można wówczas wypić kawę w promocyjnych cenach, a ponadto – wziąć udział w warsztatach, szkoleniach i tematycznych wystawach. Tradycyjnie odbywa się także konkurs na najlepsza kawiarnię festiwalu.

South African Cheese Festival, czyli Festiwal Sera w RPA

Południowoafrykańscy producenci sera spotykają się w kwietniu na branżowym festiwalu, organizowanym na farmie Sandringham w miejscowości Stellenbosch (RPA). South African Cheese Festival to także kulinarna impreza plenerowa, skierowana do wszystkich miłośników nabiału. Podczas festiwalu zwiedzający mają okazję skosztować najlepszych serowych i mlecznych wyrobów od kilkudziesięciu krajowych wytwórców. Oprócz segmentu degustacyjnego, organizatorzy przewidzieli także skierowaną do dzieci platformę rozrywkową – tzw. Carnival Park. Tegoroczna edycja South African Cheese Festival odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia.
Podobne imprezy odbywają się m.in. w słynącej z serowego szlaku Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych, Walii, Kanadzie czy Australii. Kulinarne imprezy z serem w tle nie należą do rzadkości również w Polsce. Jak dotąd dwukrotnie odbył się w Sandomierzu „Czas Dobrego sera” – Ogólnopolski Festiwal Nieskończonych Form Mleka. Tegoroczną, trzecią edycję zaplanowano w dniach 1-2 czerwca. W tym samym miesiącu odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim III Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych.
Wybrane przez nas festiwale to – rzecz jasna – tylko znikomy odsetek wszystkich tego typu wydarzeń, odbywających się w najbliższym okresie. Także przedział festiwalowych produktów jest daleko bardziej rozbudowany, a czasem wręcz ekscentryczny. W stolicy Egiptu – Kairze – odbywa się np. cykliczny festiwal poświęcony … olejom i tłuszczom (tzw. Oils&Fats International Middle East). Z kolei w chorwackiej miejscowości Lovran organizowane jest wielkie święto szparagów – Asparagus Festival. Warto więc śledzić światowe wydarzenia z dziedziny turystyki kulinarnej – jeśli nie w celach czysto podróżnych, to przynajmniej dla polepszenia nastroju.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.